Az online játékok nagy hatással vannak a szórakoztatóiparra. Olyannyira, hogy ma már gyakorlatilag elképzelhetetlen az életünk nélkülük. De talán azt is mondhatnánk, hogy az elmúlt néhány évben a játékok társadalmi jelenséggé is váltak.
A https://casinorix.com/hu/ oldalon található online kaszinók és játékok remekül bemutatják, hogy az online játékok mennyi formát és stílust ölthetnek. Ahogy itt is láthatod, ha egy kis szerencsejátékra vágysz, ma már asztali játékok, nyerőgépek, valamint élő játékok sokaságából szemezgethetsz. Hogy megértsük, hogyan alakult ki ilyen sokszínű játékkínálat, nézzük meg az online játékok fejlődését.
A számítógépes játékok hajnalán senki sem gondolta volna, hogy egy nap globális, több milliárd dolláros iparággá nőheti ki magát a gaming? Az egyszerű játékoktól hosszú út vezetett a mai, szinte fotórealisztikus címekig. A fejlődés azonban nem csak a látványban mutatkozott meg.
Az internet megjelenése alapjaiban változtatta meg a játékélményt. A korábban jellemzően egyszemélyes kalandokat mára felváltották a közösségi élmények.
Azt hihetnénk, hogy a gaming iparág növekedése megállt, vagy legalábbis lelassult. De ennél nagyobbat nem is tévedhetnénk. A Statista adatai szerint csak idén 11 százalékkal fog bővülni az iparág.
MMO-játékok
Az MMO-k megjelenése talán az egyik legfontosabb mérföldkő volt az online játékok történetében. Az MMO-kban egyszerre akár több ezer játékos is kalandozhat együtt, fejlődhet és ami a legjobb, közben beszélgethet egymással.
Az MMO-kban az a jó, hogy a világ akkor is változik, amikor épp nem vagy online. A dinamikus, folyamatosan változó környezet azt az érzést kelti az emberben, hogy egy élő, lélegző univerzum része. Az MMO-kban a játékosok klánokat alapítanak, közösen küldetéseket teljesítenek.
A műfaj olyan legendás címeket hozott, mint a World of Warcraft vagy a Final Fantasy XIV. Előbbi Magyarországon is rendkívül népszerű volt, utóbbi talán kevésbé.
Battle royale – A túlélés művészete
A battle royale műfaj az utóbbi években robbant be a köztudatba. A BR teljesen egyedi játékélményt kínál minden egyes alkalommal, hiszen ajátéktér folyamatosan szűkül, és a lényeg, hogy minél tovább életben maradjuk. A korlátozott erőforrások, az ellenfelek jelentette fenyegetés és a zsugorodó játéktér miatt folyamatosan döntéseket kell hozni.
A battle royale-nak az a lényege, hogy minden meccs elején tiszta lappal indulhatunk. A játékosok ugyanakkora eséllyel kezdenek, és csak a készségeik, valamint a szerencse befolyásolja, ki marad talpon.
Ha érdekel ez a műfaj, érdemes kipróbálni a legjobb br címeket. Itt olyan játékokat találhatunk, mint a PubG, a Fortnite. De a Call of Duty-ból is megjelent a Warzone nevű br-változat, amit hazánkban is sokan játszanak/streamelnek.
Mobilos játékok – Szórakozás a zsebünkben
A mobiltelefonok révén a játékok ma már a zsebünkben is elférhetnek. De mit kell tudni ezekről a játékokról?
A digitális szórakozás mindenki számára elérhető, a gyerekektől kezdve az idősekig. Nem kell hozzá konzol vagy asztali gép, mint régen – elég egy okosteló vagy egy táblagép. Tehát azt is mondhatjuk, hogy az okostelefonok demokratizálták a játékokat.
A mobilos játékok között szinte minden megtalálható. Egyszerű logikai játékok, bonyolult stratégiai címek, vagyis tényleg minden. A fejlesztők ma már mobilra is könnyen el tudják hozni azt az élményt, ami korábban csak PC-n vagy konzolon volt lehetséges. Ennek köszönhetően pedig új játéktípusok is megjelentek.
Ha megnézzük az app store oldalakat, az alábbi mobilos játékokat valószínűleg biztos megtaláljuk a toplistán: Candy Crush, Clash of Clans. Mindkettő egyébként népszerű hazánkban.
Stratégiai játékok az online térben
A stratégiai játékok már a 90-es években is népszerűek voltak. Az online verziók azonban teljesen megújították a műfajt.
A netes stratégiai játékokat azért szeretik sokan, mert minden döntésnek van következménye. Folyamatos kihívást és agyi stimulációt jelentenek, hiszen fontos döntéseket kell meghozni a játék során. Ha pedig másokkal játszol, összemérheted velük a tudásod, tanulhatsz tőlük, és így még jobb játékossá válhatsz előbb-utóbb.
Rengeteg stratégiai játék közül választhatnak manapság a játékosok. Az Age of Empires és a Clash Royale címeket mindenképp meg kell említenünk, de a Steam telis-tele van jobbnál jobb game-ekkel.
RPG-k, vagyis szerepjátékok
Az RPG-k, vagyis magyar szóval a szerepjátékok is igen népszerűek Magyarországon. Az alábbiakban ezt a formátumot mutatjuk be.
Az RPG valójában tehát egy szerepjáték, így a központjában a karakterfejlődés és a narratíva áll. Nagy hangsúly van a történeten, és így nagyon immerzív élményre számíthatunk.
Ezt a kérdést viszonylag egyszerű megválaszolni. Valószínűleg azért, mert a játékosok szeretik a komplex történetszálakat követni, szeretik az egyedi karaktereket és így tovább. Egy biztos: a népszerűségükhöz nem férhet kétség.
Számos online RPG létezik, amely a mai napig óriási játékosbázissal bír. Ilyen a többi között a Final Fantasy XIV és a The Elder Scrolls Online. Akármi is történik a jövőben, ezeknek a népszerűsége egy jó darabig biztosan nem fog csökkenni, hiszen ikonikus alkotások.
Jövőbeli trendek az online gamingben
Az online játékok fejlődési pályájának még nem tartunk a végén. A VR, az AR és az AI izgalmas jövőt tartogat számunkra. Ezek a technológiák nemrégiben jelentek meg, tehát még gyerekcipőben járnak.
A mobil és a felhő játék is sokat fejlődhet a jövőben, ez is nagy hatással lehet a gaming iparra. Nem beszélve a cross-platform játékokról, amelyeknek a lényege, hogy a játékosok különböző eszközökön mérhetik össze erejüket – nem kell, hogy mindkét játékos pl. asztali gépen játsszon.
Összefoglalás
Az online játékok már nem csak a szórakozásunkat szolgálják. A digitális kultúra szerves részévé váltak. Nem túlzás azt állítani, hogy hatással vannak a kapcsolatainkra, arra ahogy gondolkozunk és ezer más dologra. Az is biztosnak tűnik, hogy a jövő izgalmas lesz, tehát érdekes lesz ezt játékosként átélni.