Ha valaki először utazik repülővel egy külföldi országba, akkor még a szokásosnál is izgalmasabb a kaland. A tervezés sokkal hamarabb elkezdődik, mindent lépésről lépésre, percről percre ki kell számolni. Mi kerüljön a bőröndbe? Mikor kell a repülőtérre érkezni? Ott milyen teendők vannak?
Tervezés és megérkezés a reptérre
Természetesen még egy tapasztalt utazó sem veheti félvállról a repülőtéren a különböző teendőket, már csak azért sem, mert az egyes szabályozások olykor változhatnak. Indulás előtt mindig alaposan tájékozódni kell, hogy tudjuk mire számíthatunk és mit kell (vagy éppen nem lehet) magunkkal vinni. Ha bepakoltunk a bőröndbe, már indulhatunk is a reptérre. A megfelelő repülőtéri parkoló megtalálása gyakran kihívást jelent, de jó hír, hogy a Just Park segítségével könnyedén vehetjük ezt az akadályt.
Ha leparkoltunk, elsétáltunk a terminálba, akkor jöhet az utazásbiztonsági ellenőrzés. Ezt célállomástól függetlenül minden utasnak meg kell tennie, ahol a ruházatunkat, illetve a feladott és kézipoggyászokat fogják megvizsgálni. Az utasok a tiltott tárgyakat nem vihetik magukkal a fedélzetre, ezért is kell még a repülőtérre való kiérkezést megelőzően alaposan átnézni a bőröndök, táskák és zsebek tartalmát. A biztonsági ellenőrzés várakozási idejét ma már egy honlapon is nyomon követhetjük, hogy még pontosabban tudjunk tervezni a repülés előtt.
A terminálokon minden utas és légi oldalon dolgozó egyén átesik az ellenőrzésen. Ilyenkor kiemelten fontos az együttműködés és persze a türelem, mivel ez fogja igazán segíteni a személyzetet az ellenőrzések lebonyolításában. Készüljünk fel az utasbiztonsági vizsgálatra: ürítsük ki a zsebeket, vegyük le a felsőruházatot, gondolunk itt a kabátra, mellényre, zakóra, továbbá helyezzük a tárgyakat, ruhákat a műanyag tálcába.
Egyes esetekben, ha külön kérik, az övet és a cipőt is le kell venni. A szemüvegre ez nem vonatkozik, javasolt magunkon tartani. A hordozható számítógépeket pedig nem kell kivenni a poggyászból és nem kell külön tálcába rakni.
Tárgyak, amik mindenképpen maradjanak ki a csomagból!
Idetartoznak a darabolásra szolgáló eszközök, mint a fejsze, a balta és a bárd, a jégcsákány, a jégvágó, a borotvapenge, a sniccer, a 6 cm-nél hosszabb pengéjű kés és olló, a kard, a szablya, illetve más harcművészeti eszközök. Feszítővas, fúrógép, fúrófej, fegyverként használható 6 cm-nél hosszabb pengéjű vagy tollú szerszámok, fűrész, forrasztólámpa és szegbelövő sem kerülhet a poggyászba, szigorúan tilos őket felvinni a fedélzetre.
Mi a helyzet a drónokkal?
Van, aki ilyen eszközökkel szeretné megörökíteni a nyaralást vagy a különleges eseményt, amiért külföldre utazik. A drónok szállítása a légijárműveken minden utas számára biztosított. Feladott poggyász esetén javasolt az eszköz megfelelő, biztonságos csomagolása, hogy megóvjuk a sérülésektől.