Életet ment és betegeken segít az, aki vért ad – a héten több helyszínen és napon is szervez véradást Kiskunhalason a Magyar Vöröskereszt.
Szerdán délelőtt a Közösségek Házában 8-13 óra között, délután pedig és a Hit Halas Rendezvényközpontban (Szatmári u. 2.) 14.30-16 óra között lesz lehetőség véradásra.
Szombaton a TESCO parkolóban lesz szervezett véradás, 9-12 óra között.
Ki lehet véradó?
Véradásra jelentkezhet minden 18 és 65 év közötti egészséges felnőtt ember .
Lehet-e enni, alkoholmentes folyadékot inni a véradás előtt?
Igen, lehet enni, sőt kell, lehetőleg ne zsíros, nehéz ételt. Nagyon fontos, hogy elegendő folyadékot igyon a donor. Ha ezt nem tette meg, akkor célszerű a véradás előtt a véradóknak kikészített folyadékból hozzávetőleg fél litert elfogyasztani. Ha nem evett, akkor néhány darab kekszet is célszerű enni.
Évente hányszor lehet vért adni?
Férfiak akár 5-ször, nők maximum 3-szor adhatnak vért.
Mennyi időnek kell eltelnie két teljes véradás között?
Legkevesebb 56 nap
Milyen igazolványt kell bemutatni?
Fényképes igazolványt kell bemutatni az adatok felvételéhez,
pl. személyigazolvány, diákigazolvány, jogosítvány, útlevél
valamint a TAJ kártyát is vinni kell.
Szükség van a társadalombiztosítási szám (TAJ) bemutatására is?
Igen
Mi történik a véradás előtt?
A vérellátó munkatársai szóban tájékoztatják a véradás teljes folyamatáról.
Miről kell nyilatkoznia a véradónak?
Arról, hogy vérét alkalmasnak tartja arra, hogy betegeknek beadják gyógyítási célból.
Hozzájárul-e, hogy adatai a Magyar Vöröskereszt nyilvántartásába kerüljenek, kizárólag donortoborzás céljából.
Kitölti a kérdőívet, amely a donor életvitelére, betegségeire, gyógyszerszedési szokásaira kérdez. Ha nem értelmezhetőek a kérdések, forduljon bizalommal a kivizsgáló orvoshoz. Csak ő az illetékes abban, hogy a felvetődött kérdéseket, bizonytalan válaszokat együtt értelmezzék.
Minden véradás előtt van orvosi vizsgálat?
Igen. A véradásra való alkalmasságot jelenleg Magyarországon mindig orvos dönti el, a leendő véradó részletes kikérdezése – korábbi és jelenlegi betegségeiről, egészségi állapotáról -, és fizikális vizsgálata után.
Az orvosi vizsgálat vérnyomásmérésből, szív – tüdő meghallgatásából, a nyaki nyirokcsomók tapintásából, a látható nyálkahártyák megtekintéséből áll.
A Magyar Vöröskereszt 1939 óta vesz részt a térítésmentes véradás szervezésében. A biztonságos hazai vérellátáshoz évente több mint 430 ezer egység vérre van szükség.Ehhez évente közel fél millió önkéntes embertársunk véradományát, önzetlen segítségét várják beteg embertársaink.
Véradásszervezési tevékenységünket az Országos Vérellátó Szolgálattal megkötött Együttműködési Szerződés alapján végezzük. Szervezeteink a véradónapok szervezését donortoborzó tervek alapján, a heti egyenletes vérellátás biztosításának figyelembevételével végzik. Az elmúlt évben (2013) több mint 13.000 véradó eseményen 417.022 véradó jelent meg, hogy segítsen beteg embertársain. 2013-ban 55.672 volt az új véradók száma.
A Magyar Vöröskereszt szervezői prioritásként kezelik a lakosság részvételi arányának emelését, ezen belül is a 18. életévüket betöltött fiatalok megnyerését.
A 2006-ban útjára indult vérvételi kamion 2013-ban több mint 70 alkalommal várta a véradókat ország szerte. Körútján közel 3165 segítőkész ember nyújtotta karját, hogy segítsen beteg embertársain.