Egyre többen válnak érintetté a tesztelésben, és mikor hozzájutnak az eredményhez, sokszor nem világos, mit is jelent, ha pozitív lett a PCR-teszt – világít rá a pecsma.hu.
Sok esetben több hétig, ritkábban pedig akár 5-8 hétig is pozitív eredményt mutathat a teszt, de vajon mi áll ennek hátterében?
A vírusok nagyon változatos és összetett struktúrát mutatnak a pécsi kutatók szerint. . Ha el szeretnénk képzelni a SARS-CoV-2 szerkezetét akkor kintről befelé haladva egy membránt (felszíni fehérjékkel), egy burkot és végül a legbelül őrzött RNS alapú genetikai állományt kell elképzelni. A PCR teszt a legbelül őrzött RNS szál egy bizonyos darabját sokszorosítja fel, így teszi „láthatóvá”/kimutathatóvá a vírus jelenlétét.
- A vírusok a szervezetben, annak sejtes folyamatait felhasználva sokszorozzák magukat. Ennek során csak részben készülnek valóban fertőzőképes vírusok. Egy áprilisi tanulmány például egymillió PCR-rel kimutatható vírusgenom mennyiség/ml alatt nem talált fertőzőképes vírusokat. Ez jól szemlélteti az arányokat.
- Leadott mennyiség – Mivel a PCR-rel mért érték indikálja a kezdeti mennyiséget is (videó), így idővel következtetni tudunk majd megfelelő járványügyi megfigyelést követően, hogy mely PCR értéknél vagyunk legnagyobb eséllyel fertőzőképesek.
- Felvett mennyiség – nem mindenki fogékony ugyanolyan mértékben. Mint minden vírusfertőzésnél itt is vannak emberek, akik kevesebb vírustól is megfertőződnek, míg másoknak nagyobb dózis kell ugyanehhez. Ez is egy tudományosan nyitott kérdés egyelőre.