50 év, több tízezer diák és felkészítő tanár, több száz Kazinczy-érem. Péchy Blanka javaslatára 1966-ban rendezték meg először a Szép magyar beszéd versenyt. 2015-ben április 17–19. között 50. alkalommal került sor a Kazinczy-versenyre, amelyen iskolánkat Farkas Edit, 12.c osztályos tanuló képviselte.
Edit idén is megnyerte az iskolai, majd a Baján megrendezett megyei fordulót, így felkészítőjével, Parrag Szilvia tanárnővel együtt utazhatott Győrbe a háromnapos versenyre.
Edit az előző tanévben is nagyon ügyesen szerepelt, hiszen az Anyanyelvápolók Szövetségének különdíjában részesült. Az idei versenyen viszont fölülmúlta tavalyi teljesítményét, hiszen megkaptam a Kazinczy-emlékérmet (iskolánk történetében először), amely a legnagyobb kitüntetés a prózafelolvasó versenyek között, amit egy középiskolás diák elérhet.
Szívből gratulálunk Editnek kitartó és szorgalmas munkájáért, s kívánjuk, hogy a jövőben is hasonló, szép élményekkel gazdagodjon!
Hogy miről is szólt pontosan a verseny és az elmúlt 50 év, az Anyanyelvápolók Szövetségének munkatársai, Muszka Ágnes és Terjéki Tamás foglalták össze:
Péchy Blanka elkötelezetten tevékenykedett a kiejtés védelmében, ezért szeretett volna egy olyan versenyt létrehozni, ahol a középiskolásokat Kazinczy-éremmel jutalmazzák a szép beszédért.
Az első versenyek az igényes beszéd alapkérdéseire hívták fel a figyelmet, ma már az értő, értető olvasáson kívül közösség- és magatartásformáló szerepe is van.
Az első döntőbe hangfelvétel alapján jutottak be a diákok, ma már iskolai, megyei, határon túli fordulókat rendeznek, hogy a diákok részt vehessenek a Kárpát-medencei versenyen. Közel 150 diák vett részt az 50. jubileumi versenyen is, amelyen senki sem feledkezett meg az elődökről, azokról, akik sokat tettek ezért a versenyért: Péchy Blanka, Deme László, Z. Szabó László, Lőrincze Lajos, Szende Aladár, Wacha Imre, Bencédy József, Hérics Lajosné.
Méltó megemlékezést tartott a Kazinczy Gimnázium, nem csak a megnyitó- és záróünnepségen, hanem az 50. évforduló alkalmából rendezett ünnepségen is, ahol Bencédy József professzor úr az elmúlt fél évszázad élményeit elevenítette föl, Kerekes Barnabás tanár úr, az Anyanyelvápolók Szövetsége alelnöke pedig részletesen bemutatta az alapítvány és a szövetség tevékenységi körét és hatását a társadalmi életre, a mindennapokra.
Megható volt látni, hogy Wacha Imre tanár úr vastapsot kapott, hiszen ő az egyetlen, aki az elmúlt 50 évben csaknem mindegyik Szép magyar beszéd versenyen a bírálóbizottság tagja volt.
A verseny hagyományosan a Kazinczy Gimnáziumban álló Kazinczy Ferenc-szobor megkoszorúzásával kezdődött, majd a Városháza dísztermében Fekete Dávid, a város alpolgármestere, Juhász Judit, az ASZ elnöke és Szakonyi Károly, a Kazinczy-díj Alapítvány elnöke köszöntötte a jelenlévőket.
Az első napon a szabadon választott szövegeké, valamint az írásbeli feladatoké volt a főszerep. Mind az írásbeli, mind a kötelező szöveg Péchy Blanka és Deme László követendő példáját állította a versenyzők elé. Az idei kötelező szöveg Deme László írása volt, Péchy Blankára emlékezve. A szöveg fontos gondolatokat tartalmazott mindarról, ami az anyanyelvi mozgalmak mögött van, és arról a gondolatról, amelyet Péchy Blanka a szegedi körvezetői táborban mondott: „Folytassátok, ha én már nem leszek!”
A háromnapos Szép magyar beszéd verseny nagyszabású záróünnepségén a legjobb helyezést elérő diákok Kazinczy-érmet kaptak. Nemcsak a diákokat jutalmazták ezen az ünnepségen, hanem azokat a színművészeket, bemondókat, tanárokat is, akik beszédükkel, több évtizedes munkásságukkal példamutatók lehetnek mindenki számára.
Wacha Imre tanár úr záróbeszédében kiemelte, a Kazinczy-verseny mindenki számára segít egy kicsit megismerni önmagát, és ami a legfontosabb, hogy „közös az örömünk akkor is, ha nem kürtölik világgá a bulvárlapok… mert tudjuk, mindig lesz egy csapat”.
Parrag Szilvia, teko.hu