„A cél az, hogy minél előbb véget érhessenek az oktatásban is a korlátozások” – mondta Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkár az InfoRádió Aréna című műsorában.
A jelenlegi tervek szerint április 7-én indulna újra a tantermi oktatás az általános iskolákban, illetve térhetnének vissza a kisebb gyermekek az óvodákba, a koronavírus-járvány harmadik hulláma miatt bevezetett védelmi intézkedések részeként zártak be az intézmények. „Ez a jóslás kategóriája, de úgy készülünk, hogy húsvét után nyissunk – mondta Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkár. – Ha a járványhelyzet indokolja, akkor készek vagyunk ezen tolni, de ha a számok javuló tendenciát mutatnak, akkor mielőbb szeretnénk nyitni.”
A középiskolások november eleje óta digitális tanrendben dolgoznak, de az államtitkár azt reméli, hogy náluk is minél hamarabb vissza lehet állni a jelenléti oktatásra. Úgy fogalmazott, hogy három hét vagy egy hónap múlva olyan kedvező helyzet lehet, hogy mindenki visszatérhet, de előfordulhat, hogy ütemezett visszatérés lesz az oktatási intézményekbe.
„A cél az, hogy minél előbb véget érhessen az oktatásban is a korlátozások”
– mondta Maruzsa Zoltán.
Beszélt arról is, hogy ellentétben a tavaly tavaszi korlátozásokkal, ezúttal nincsenek kitiltva a diákok és a pedagógusok az iskolákból. „Jelenleg nincs tiltás, ha szükséges egyes tanulók behívása, akkor ez nem lehetetlen, a pedagógusok is oktathatnak az iskolai épületből. Az érettségire készülőknek szervezhető kiscsoportos felkészítők, ezzel élnek is az intézmények” – mondta.
Érettségi-forgatókönyvek
Szóba került az idei érettségi ügye is, és fontos információkat osztott meg az államtitkár.
„A diákok úgy készüljenek, hogy május első napjaiban az írásbeli biztosan lesz, és úgy készülünk, hogy a szóbeliket is a hagyományos módon megtartjuk” – mondta, és érvként említette, hogy tavaly tavasszal a sokkal bizonytalanabb helyzetben is az írásbeli megszervezése megvalósítható volt, ősszel pedig harmincezren szóbeliztek le.
Sok javaslatot kap a köznevelési államtikárság, felvetették, hogy csak írásbeli legyen, de ez nem biztos, hogy mindenkinek könnyítés, és előbukkant az a javaslat is, hogy legyen választható a szóbeli.
„Forgatókönyvekben fel vagyunk készülve, de a diákok többsége érettségizni akar”
– mondta, és megemlítette, a felvételi eljárás miatt is fontos lenne a teljes érettségi.
Tavaly március 16-án volt a nagy átállás a digitális tanrendre, sokkal felkészültebbek voltak a mostani rendszerszintű átálláskor, sokat fejlődtek a rendszerek, csak a március 8-i átálláskor volt a Kréta rendszerben egy terhelési csúcs miatti probléma, de már kijavították. Maruzsa Zoltán beszélt arról is, hogy a héten már egy nap 227 861 tanulónak voltak online órái a Krétában, de más platformokon is követik az órákat a diákok. „Felkészült munka zajlik, senkit sem ért váratlanul, már augusztusban kértük, hogy mindenki készüljön fel arra, hogy átállásra kerülhet sor” – emelte ki.
A teljes cikk itt olvasható: infostart.hu