Szeptember 6-án nyílik meg a Kiskunhalasi Őszi Tárlat, mely idén Paál Albert (1895-1969) tájfestészetének szenteli a figyelmet. Az „Erdő, erdő…” címmel megrendezett kiállítás a Thorma János Múzeumban kap helyet, és november 30-ig látogatható. A kiállításhoz kapcsolódóan egy kísérő katalógus is készült, amely Kollarics Gábor művészettörténész-muzeológus részletes ismertetőjét tartalmazza, valamint a kiállított művek színes reprodukcióit és képjegyzéket is magában foglalja.
Paál Albert: A tájképfestészet hagyományainak őrzője
Paál Albert neve kevésbé ismert a nagyközönség számára, de művészete méltán érdemel figyelmet. 1895-ben Aradon született, egy olyan korszakban, amelyet társadalmi és politikai változások jellemeztek. Festészeti tanulmányait a híres nagybányai művésztelepen végezte, ahol olyan mesterek keze alatt formálódott, mint Ferenczy Károly, Réti István és Thorma János. Paál Albert alkotásai a tizenkilencedik századi tájképfestészet hagyományait viszik tovább, mindeközben egyedi stílust teremtve, amely a posztimpresszionizmus jegyeit viseli magán.
A tárlat különlegességei
A kiállításon bemutatott 24 festmény nyolc magángyűjtő kollekciójából származik, és különböző helyszíneket örökítenek meg, amelyek Paál életének meghatározó helyszínei voltak: Arad, Lippa és a Budai-hegység. Munkáiban a természet bensőséges feltárása kap hangsúlyt, ahol az ember csak mellékszereplőként jelenik meg. Paál Albert művészetében a táj élményeinek érzékeny ábrázolása éppúgy tetten érhető, mint a formai szabadság és az eleven felületjátékok használata, amelyek egyedülállóvá teszik alkotásait.
A hiánypótló kiállítás
A kiállítás nemcsak Paál Albert életművének újrafelfedezését célozza, hanem annak értékelését és megbecsülését is. A látogatók előtt egy olyan festő világa tárul fel, aki bár nagybátyja, Paál László nyomdokain haladt, sajátos festői látásmódjával gazdagította a magyar tájképfestészetet. Az „Erdő, erdő…” tárlat nemcsak a művészeti közösség, hanem minden természetkedvelő számára is érdekes és értékes élményt kínál.