A köszvény az ízületek gyulladása, fájdalmas állapot, amelyet ödéma, bőrpír és helyi hőség jellemez. Kezelés nélkül a köszvény újra kiújulhat, és sok fájdalmas tünettel járhat együtt. Jó tudni, hogy a fizioterápiás gyakorlatok bevált lehetőségek, amelyeket fontolóra vehetsz, ha köszvényben szenvedsz!
A köszvény kialakulásának tényezői
Ennek az állapotnak a fő oka a hiperurikémia, pontosabban a túlzott húgysav termelődése a vérben. A húgysav magas szintje a vérben nem mindig okoz tüneteket, így a betegek nem tudják, hogy valóban azok-e. A megnövekedett húgysavszint kristályok viszont lerakódását okoznak az ízületekben, és ez az, ahol problémák merülnek fel. A köszvény kezelését érdemes szakemberre bízni, a túlzott gyógyszerek fogyasztása helyett, amiben a gyógytorna Szeged MozgásKlinikája is segíthet természetes módon.
Íme 7 dolog, amit tudnod kell a köszvényről
1. A férfiakat jobban érinti
A köszvényt gyakran férfiakra jellemző betegségnek tekintik, akik gyorsabban kerülnek az orvosi rendelőbe ilyen jellegű problémákkal. Ez valószínűleg összefügg a húsban gazdag étrenddel és az alkoholfogyasztással is, amelyek sokkal inkább az erősebbik nemre jellemzőek. De nem szabad végérvényesen kizárnunk a köszvényt nőknél sem!
2. Nagyobb a kockázat a már betegek számára
A köszvény fokozott kockázatot jelenthet azok számára, akiknél már fennáll. A vesebetegség, a cukorbetegség, a szív- és érrendszeri betegségek vagy az érelmeszesedés tovább ronthatja a köszvényben szenvedők állapotát, erre is érdemes odafigyelni.
3. A köszvény tünete könnyen felismerhető
A leggyakoribb tünetek közé tartozik az ödéma, ízületi érzékenység, helyi hőmérséklet-emelkedés, elviselhetetlen éjszakai fájdalom, bőrviszketés, bőrhámlás. Néha a beteg bőrfelületének színe kékes vörösre változik, fájdalom, láz és hidegrázás miatt az ízületi mozgások korlátozódnak.
Könnyű észrevenni a köszvényes csomókat vagy tophiákat, amelyek a kezeken, a füleken és a könyökön találhatók. Ezek a területek bizonyos esetekben még deformálódhatnak is.
4. Köszvényes roham esetén nem szabad aszpirint bevenni!
Bár az aszpirin gyulladáscsökkentő, mégis ebben a helyzetben tilos, mivel súlyosbítja a köszvény kialakulását és növeli a szérum húgysav koncentrációját.
5. A köszvény kialakulásának 4 szakasza van
Az 1. stádiumot tünetmentes hiperurikémiával azonosítják, ami a húgysav megnövekedett szintjét jelenti a vérben, de tünetek nélkül. A 2. szakaszt akut köszvényes ízületi gyulladásnak nevezik – amikor kristályok halmozódnak fel az ízületi folyadékban, ami köszvényes rohamot okozhat. A 3. szakasz a tünetmentes köszvényes intervallum – miután a betegek köszvényes rohamot kapnak, egy ideig tünetmentessé válnak. A 4. szakaszban a köszvényes rohamok tünetmentes epizódokkal váltakoznak.
Tudnod kell, hogy több mint 10 év elteltével a köszvény krónikus betegséggé válik, amely az ízületeket is érinti. A köszvénynek ezt a szakaszát gyakran összetévesztik más ízületi betegségekkel, például artrózissal.
6. A köszvény kezelése több szakaszból áll
A kezdeti stádiumban csökkenteni kell a fájdalom okozta kényelmetlenséget. A kezelés másik fontos lépése a fogyás, a betegségben szenvedőknek zsírszegény étrend javasolt, valamint az alkoholfogyasztás csökkentése vagy teljes elhagyása. A testmozgás, és a rendszeresen ülő életmód elkerülése a kezeléssel kapcsolatos további lépések közé tartozik. Gyógytornával újra felfedezheted a mozgás örömét és az egészséges életet!