1994-ben az ENSZ május 15-ét a Család nemzetközi Napjává nyilvánította. A felhíváshoz Magyarország is csatlakozott. A kezdeményezés a figyelmet a családra, a társadalom legfontosabb intézményére irányítja.
A család emberek közössége vagy több közösség kapcsolata, ahol a tagok között leszármazotti, házassági vagy örökbefogadási kapcsolat van. Egy család tagjai általában hasonló tulajdonságokkal rendelkező emberek. A család modellezi a gyermek számára a társadalmat. Ott tanulja meg legfontosabb készségeinket. A baba anyához fűződő viszonya lesz az alapja minden további, későbbi kapcsolatának.
A családban tanulunk meg alapvető viselkedési normákat, értékeket. Ezért olyan fontos, hogy a családban működjenek bizonyos nevelési alapelvek, legyen egy szabályrendszer, amihez viszonyulni kell. A szereteten túl az elfogadás, egymás feltétlen támogatása ugyanolyan fontos családi alapelvek. Az elfogadó, meleg, szeretetteli légkör mellett a játékosság, a jókedv, a humor is alapvető értéke a családnak.
Magyarországon hivatalosan több mint egymillió ember él csonka családban (körülbelül 660 ezer gyermek és 500 ezer felnőtt). Ez a lakosság 11%-a. A csonka családoknak nehéz a helyzete és speciális igényeik, szükségleteik vannak.
A lényege a családnak tagszámtól és sok egyéb (épp az adott) társadalmi elvárástól függetlenül az, hogy közösség legyen, amely együtt örül, és a legkilátástalanabb helyzetekben is támogat.