Amennyiben építőiparban dolgozunk, vagy a vállalkozásunk számára csarnokot építtettünk, akkor jól tudjuk, hogy ezeknek sem a hűtése, sem pedig a fűtése nem egyszerű. Óriási a belmagasságuk, ugyanakkor más és a más a funkciójuk. Persze nincs lehetetlen, de az adott építményre kell szabni a gépészeti berendezéseket.
Cikkünkben most körüljárjuk ennek lépéseit az Ódor Klíma 2000 Kft. közreműködésével. A területi felmérés során begyűjtendő információkról éppúgy írunk, mint a speciális igények megvalósításáról.
Az adatszolgáltatás központi szerepe
Bármely épület gépészeti tervezésének alapja az, hogy rendelkezésre álljanak a megfelelő adatok. Vagyis az adatszolgáltatás kulcsfontosságú. Ez magába foglalja a fűtési-hűtési igényét a csarnoknak, illetve a széles körű használatot rögzítő adathalmazokat is. Pontosabban a kívánt hőmérsékletet és páratartalmat, valamint a szellőzés mértékét is fixálni kell ilyenkor. Hiszen más az igény egy élelmiszeripari csarnoknál, és megint más egy fémszerkezeteket gyártó üzemnél.
Miért van rá szükség? Azért, mert ennek birtokában a gépész tervezők ki tudják választani a megfelelő rendszert, és azok méretezését is el tudják végezni. Ha speciális, összetett esetről van szó, akkor már technológus bevonása is szükséges lehet.
Mit értünk speciális eset alatt?
Vegyünk most alapul egy vasipari tevékenységet ellátó, hegesztő-forgácsoló-festő üzemet! Ez azért jó példa, mert itt abszolút speciális gépészeti tervezésre van szükség. Egyrészt a munkaeszközök hőtermelése is adott, másrészt pedig az olajos, szennyezett levegő semlegesítése is központi kérdés. Ugyanakkor a tiszta levegő hővisszanyert pótlásáról is gondoskodni kell.
Hogyan oldható meg a korszerű gépészet?
Azért, hogy szemléletesebb legyen, mi mindenre kell figyelni az épületgépészet során, most kicsit részletesebben is leírjuk, hogy a fenti esetre mi lehet a megoldás.
Fűtésre 2 db 250 kW-os hőszivattyút érdemes választani, kaszkádolva.
Ehhez szintén kétféle hőleadók kellenek. Az egyik típusuk lehet egy emelt felületű ritkán bordázott termoventilátor, ami alacsony légsebességgel dolgozik. A másik pedig a légkezelőbe integrált, ritka lamellázatú kalorifer.
Az olajos, szennyezett levegő nagyobb része hővisszanyerő légkezeléssel kerül vissza a csarnokba. Ez a kiegyenlített szellőzést is biztosítja.
A komplex fűtést és hűtést épületfelügyeleti rendszerrel érdemes vezérelni. Olyan is létezik, amelyik öntanuló, ezáltal gazdaságos használatot eredményez.
Láthatjuk, hogy milyen komplex folyamat egy épületgépészeti tervezés, de e téren gyakorlatilag nincs olyan, ami ne lenne megvalósítható. Ugyanakkor a megfelelő adatszolgáltatás elengedhetetlen ahhoz, hogy kellő precizitással tudjanak dolgozni a szakemberek.