Dél-Alföld Info - Hírek, balesetek, tűzesetekDél-Alföld Info - Hírek, balesetek, tűzesetekDél-Alföld Info - Hírek, balesetek, tűzesetek
  •  
  • Kék hírek
    Kék hírekMutass többet
    Csúnya baleset Kunfehértó és Jánoshalma között: egy érettségiző fiatal okozhatta a balesetet
    2025, jún. 17
    Fokozott rendőri ellenőrzések indultak országszerte – Ittas és drogos sofőrökre vadásznak az utakon
    2025, jún. 16
    Életmentés Baján: a rendőrök a vállukon vitték az ájult nőt a síneken keresztül a mentőig
    2025, jún. 16
    Baleset Mélykútnál: irányíthatatlanná vált a defektes teherautó és árokba borult az 55-ösön
    2025, jún. 11
    Motor és személyautó ütközött az 55-ös főúton – a motor kigyulladt, a sofőrt mentőhelikopter vitte kórházba
    2025, jún. 10
  • Bűnügy
    BűnügyMutass többet
    A kamraablakon bemászó jánoshalmi tolvaj 900 ezer forintot zsákmányolt
    2025, jún. 20
    Videó: így fogták el a mélykúti dílert – megnézheted az akciót!
    2025, jún. 20
    Hihetetlen dráma Kiskőrös környékén: Alvó férfira gyújtotta a házat a tébolyult nő, egy rendőr mentette az életét
    2025, jún. 19
    Hamis útlevéllel bukott le két szerb a tompai határátkelőn
    2025, jún. 17
    70 éves asszony és fia vert át egy kiskunhalasi áruházat több mint 3 millióval
    2025, jún. 11
  • Kiskunhalasi járás
    • Kiskunhalas
    • Kunfehértó
    • Balotaszállás
    • Harkakötöny
    • Kelebia
    • Kisszállás
    • Pirtó
    • Tompa
    • Zsana
  • Bács-Kiskun
  • Csongrád-Csanád
  • Anyakönyv
  • Hulladékudvarok
Olvasás: Hogyan ápoljuk a gyepet ősszel?
Megosztás
Értesítés Mutass többet
Font ResizerAa
Dél-Alföld Info - Hírek, balesetek, tűzesetekDél-Alföld Info - Hírek, balesetek, tűzesetek
Font ResizerAa
  •  
  • Kék hírek
  • Bűnügy
  • Kiskunhalasi járás
    • Kiskunhalas
    • Kunfehértó
    • Balotaszállás
    • Harkakötöny
    • Kelebia
    • Kisszállás
    • Pirtó
    • Tompa
    • Zsana
  • Bács-Kiskun
  • Csongrád-Csanád
  • Anyakönyv
  • Hulladékudvarok
Kövess minket:
© 2022 Dél-Alföld Info. Minden jog fenntartva.
Kert

Hogyan ápoljuk a gyepet ősszel?

Juhász D. Géza
Juhász D. Géza
2024, szept. 25
Megosztás
Facebook
Twitter
Pinterest
Whatsapp
Viber
Messenger

Az őszi gyepápolás kulcsfontosságú ahhoz, hogy tavasszal ismét egészséges, dús pázsittal találkozhass. Ahhoz, hogy a fű megerősödjön, felkészítsük a hideg hónapokra, és megóvjuk a lehetséges káros hatásoktól, néhány alapvető lépést érdemes követni. Ebben a cikkben bemutatjuk, mire kell figyelni, hogy ősszel is a legjobbat nyújtsd a pázsitodnak.

- Hirdetés -
Ad imageAd image

Fűnyírás fontossága az őszi hónapokban

Az őszi fűnyírás sokkal több, mint egyszerű karbantartási lépés. Ahogy a hőmérséklet csökken, a fű növekedése is lassulni kezd, ezért fontos, hogy az utolsó hónapokban is megfelelően nyírjuk. Az ideális fűmagasság az őszi időszakban 5-7 cm körül van, mivel a túl hosszú vagy túl rövid fű nem tud megfelelően felkészülni a télre.

 

- Hirdetés -
Ad imageAd image

Az első feladat, hogy a fűnyírás gyakoriságát lassan csökkentsd, ahogy közeledik a tél. A túl gyakori nyírás felesleges stresszt okozhat a növényeknek, míg a túl ritka nyírás azt eredményezi, hogy a fű szárai hosszabbak lesznek, és több vizet, tápanyagot vesznek fel, mint amennyire valójában szükségük lenne. Ne hagyd, hogy a fű túl hosszúra nőjön, mert az árnyékot vethet a fű alsó részeire, amelyek rothadni kezdhetnek.

 

Ősszel ügyelni kell arra is, hogy a fűnyíró éles pengékkel dolgozzon. A tompa pengék károsítják a fűszálakat, és hajlamosabbá teszik őket a betegségekre. Fontos, hogy rendszeresen ellenőrizd a fűnyíródat, és szükség esetén cseréld a késeket. A fűnyírás után összegyűjtött levágott fűszálakat mindig távolítsd el a gyep felszínéről.

 

Az utolsó fűnyírást ősszel az első fagy előtt végezd el. Ezáltal elkerülheted, hogy a hosszú fűszálak télen elfeküdjenek és elszáradjanak, ami tavasszal gyomosodást eredményezhet. Az egészséges, megfelelően nyírt fű jobban átvészeli a téli időszakot.

 

Laza talaj – az ősszel végzett szellőztetés szerepe

 

A talajszellőztetés az egyik legfontosabb lépés az őszi gyepápolásban. A nyári hónapok alatt a talaj gyakran tömörödik, ami megakadályozza, hogy a víz, az oxigén és a tápanyagok eljussanak a fű gyökereihez. Ez a probléma különösen a nagy forgalmú területeken jelentkezhet, ahol a gyep folyamatosan nyomás alatt van.

 

Az őszi időszak ideális a talaj szellőztetésére. Ezt a műveletet egy úgynevezett gyepszellőztető géppel végezheted, amely kis lyukakat fúr a talajba, lehetővé téve a gyökerek számára a levegőhöz való hozzáférést. Ha nincs lehetőséged gépet bérelni, akkor akár egy szellőztető cipőt is használhatsz, amely a lépéseiddel lazítja fel a talajt.

 

A szellőztetést legjobb egy esős nap után végezni, amikor a talaj kissé nedves. A túl száraz talaj nehezen szellőztethető, míg a túl nedves talaj esetében fennáll a veszélye, hogy a gyepet összetaposod. A szellőztetés segít megelőzni a mohásodást, és elősegíti, hogy a fű gyökerei mélyebbre hatoljanak a talajban.

 

Ezt a lépést érdemes évente legalább egyszer elvégezni, különösen akkor, ha a talaj erősen agyagos. A szellőztetés után érdemes tápanyagokban gazdag trágyával kezelni a gyepet, hogy a gyökerek megfelelően fejlődhessenek a tél folyamán (forrás).

 

Az őszi trágyázás jelentősége

 

A megfelelő tápanyagok biztosítása az ősz során létfontosságú a gyep számára, hogy erősen és egészségesen vészelje át a hideg hónapokat. Az őszi trágyázás célja, hogy a gyökerek megerősödjenek, a fű pedig ellenállóbb legyen a téli stresszhatásokkal szemben.

 

Ősszel olyan műtrágyát érdemes használni, amely magas káliumtartalommal bír. A kálium ugyanis elősegíti a gyökerek erősödését, és növeli a fű fagyállóságát. Ugyanakkor ügyelj arra, hogy ősszel már kevesebb nitrogénnel trágyázz, mert ez serkenti a fű növekedését, ami ebben az időszakban nem kívánatos. A túl sok nitrogén miatt a fűszálak gyorsan nőnek, de gyenge gyökereket fejlesztenek, ami rontja a télállóságot.

 

A trágyázást szeptember és október hónapokra érdemes időzíteni, amikor a talaj még nem fagyott meg. Fontos, hogy egyenletesen oszlasd el a trágyát, hogy a gyep minden része hozzájusson a szükséges tápanyagokhoz. Amennyiben szerves trágyát használsz, azt is be lehet dolgozni a talajba, különösen, ha szellőztetés után végzed el a műveletet.

 

Az őszi trágyázás hosszan tartó hatást gyakorol a fű egészségére. A megfelelő tápanyagok segítenek abban, hogy tavasszal a gyep gyorsan regenerálódjon, és dúsan növekedjen.

 

Avargyűjtés és a gyep tisztán tartása

 

Ősszel az egyik leggyakoribb probléma a lehullott falevelek. Az avar vastag rétegben beboríthatja a gyepet, amely akadályozza a napfény és az oxigén eljutását a fűszálakhoz. Az avar alatt a gyep könnyen befülledhet, ami kedvez a gombás betegségek kialakulásának.

 

Az avargyűjtést rendszeresen, legalább hetente végezd el, hogy megelőzd a gyep károsodását. Ha nagyobb területen van gyep, érdemes avarfúvót vagy fűnyírót használni, ami gyorsabbá és hatékonyabbá teszi a munkát. A leveleket komposztálhatod is, így természetes tápanyagforrást nyerhetsz a későbbiekben.

 

Fontos, hogy az avargyűjtés mellett a gyep felszínét is tisztán tartsd. Eltávolíthatod a kisebb ágakat, törmelékeket, amelyek a szellőztetés vagy a fűnyírás során keletkeztek. Az avar és a hulladékok elhagyása nemcsak esztétikai probléma, hanem a gyep egészségét is veszélyeztetheti.

 

Az avargyűjtés mellett figyelj arra, hogy a gyepet ne taposd túl sokat ősszel, különösen esős időben. A túlzott terhelés miatt a talaj összetömörödhet, ami gátolja a fű növekedését és levegőhöz jutását.

 

Öntözés a hűvösebb hónapokban

 

Az öntözés az őszi időszakban is fontos, bár jelentősen kevesebb vízre van szüksége a gyepnek, mint a nyári hónapokban. Az időjárás hűvösebbé válásával és a csapadékosabb napokkal a talaj nedvességtartalma természetes módon magasabb lesz, de szárazabb időszakokban érdemes figyelni a gyep öntözésére.

 

Fontos, hogy az öntözést mindig a reggeli órákban végezd, hogy a fű napközben felszáradhasson. A túl késői öntözés növelheti a gombás betegségek kialakulásának kockázatát, mivel a fű éjszaka túl sokáig maradhat nedves. Ugyanakkor a túlöntözést is érdemes elkerülni, mert a gyökerek rothadni kezdhetnek, és a gyep pusztulásához vezethet.

 

Az őszi hónapok végén, amikor már a hőmérséklet 5-10 fok alá süllyed, csökkentsd minimálisra az öntözést. A fű ilyenkor már készül a nyugalmi állapotba lépni, és nincs szüksége sok vízre. Ha a tél száraznak ígérkezik, akkor a fagyok előtt még egy alapos öntözést végezz el, hogy a gyökerek elegendő nedvességgel rendelkezzenek a tél folyamán.

 

Az öntözés megfelelő ütemezése hozzájárul a gyep egészségéhez és a tavaszi gyors regenerálódáshoz.

 

Mohásodás megelőzése és kezelése

 

Az őszi hónapokban a hűvösebb, nedvesebb időjárás miatt a mohásodás gyakoribbá válhat. A moha különösen az árnyékos, nedves területeken hajlamos megtelepedni, ahol a fű nem tud elég erősen növekedni. A moha kiszoríthatja a füvet, és hosszú távon károsíthatja a gyep szerkezetét.

 

A mohásodás megelőzésére érdemes külön figyelmet fordítani a szellőztetésre és a megfelelő trágyázásra. A gyep egészséges állapotban kevésbé hajlamos a mohásodásra, mert a sűrű fűszálak nem engedik megtelepedni a mohát. Ha már megjelent a moha, akkor mechanikus úton távolíthatod el a gyepből.

 

A mohairtást érdemes kiegészíteni savanyúságot csökkentő anyagok használatával. A mésztrágyázás segíthet a talaj pH-jának helyreállításában, ami megakadályozza a moha további terjedését. Ha a moha nagyon elterjedt, érdemes speciális mohairtó szereket használni, de mindig ügyelj arra, hogy ezek a szerek ne károsítsák a füvet.

 

A moha eltávolítása után figyelj arra, hogy a fű megfelelően regenerálódjon. Érdemes fűmaggal pótolni a kopár területeket, hogy a következő tavasszal a gyep újra teljes pompájában zöldellhessen.

 

Gyep felkészítése a télre

 

Az őszi gondos ápolás után elérkezik az idő, hogy felkészítsd a gyepet a télre. A hideg hónapok megterhelést jelentenek a gyep számára, de a megfelelő előkészítéssel minimalizálhatod a károkat.

 

Az egyik legfontosabb lépés az, hogy ne hagyj nyesedéket vagy leveleket a gyepen az első hó előtt. Ezek alatta a gyep elfeküdhet, és tavasszal nehezen éled újra. Az utolsó fűnyírás és avargyűjtés után érdemes egy könnyű trágyázást végezni, hogy a gyökereknek elegendő tápanyaguk legyen a tél folyamán.

 

Az első fagyok előtt érdemes a gyepet alaposan megöntözni, különösen, ha száraz volt az ősz. Az öntözés segít, hogy a talaj ne száradjon ki teljesen a tél alatt, és tavasszal gyorsabban regenerálódjon.

 

Ha a tél során nagy mennyiségű hó esik, érdemes rendszeresen lesöpörni a gyepet, hogy elkerüld a hó alatt kialakuló jégtakarót, amely fulladást okozhat a fűszálak számára.

 

Facebook
Twitter
Pinterest
Whatsapp
Viber
Messenger

Köszönjük, ha megosztod a hírt!

  • Click to share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
  • Post

TOVÁBBI HÍREK

Elektromos és akkumulátoros fűnyírók: melyiket válasszuk?
Növények kezdő kertészek számára
Így készülj a tavaszi gyepápolásra
Mik azok az eszközök, amik egyetlen kertből sem hiányozhatnak?
Tényleg jobban megéri a szettben kapható kerti bútor?
Ad imageAd image

Ad imageAd image
Ad imageAd image
Ad imageAd image
Ad imageAd image

Kövess minket!

44.1kKövetőLike
XKövess
1.7kKövetőKövess
YoutubeSubscribe
Dél-Alföld Info - Hírek, balesetek, tűzesetekDél-Alföld Info - Hírek, balesetek, tűzesetek
Kövess minket:
© 2022 Dél-Alföld Info. Minden jog fenntartva.
  • Kezdőlap
  • Youtube
  • Hír beküldése
  • Adatkezelés
  • Impresszum
Ez a weboldal is sütiket használ.
A kényelmes látogatási élmény érdekében sütiket használunk a tartalom és a közösségi funkciók biztosításához, a weboldal forgalmunk elemzéséhez és reklámozás céljából. A weboldalon megtekintheted az adatvédelmi szabályzatunkat és a sütikezelési szabályzatunkat. A sütikkel kapcsolatos beállításaidat a későbbiekben bármikor módosíthatod a láblécben található "Süti beállítások " feliratra kattintva.
Süti beállításokOK!
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
CookieDurationDescription
cookielawinfo-checkbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Functional
Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
Performance
Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
Analytics
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
Advertisement
Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
Others
Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.
SAVE & ACCEPT
Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?